Pielęgnacja maltańczyka

Pielęgnacja maltańczyka pochłania bardzo dużo czasu i należy ją rozpocząć już od szczeniaka, żeby pies przyzwyczaił się do wszystkich zabiegów kosmetycznych i je polubił. Włos maltańczyka nie wypada, rośnie przez cały czas, dlatego też musi być dość często szczotkowany, by usuwać martwe włosy i nie dopuszczać do tworzenia się filców czy kołtunów. Najlepiej używać do tego szczotki z naturalnego włosia. Rasa ta wymaga także częstych kąpieli- przynajmniej 2 razy w tygodniu.
Należy zwracać szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju wycieki z oczu, które jak tylko się pojawią trzeba usuwać specjalnymi płynami. Jest to spowodowane z reguły niedrożnością kanalików łzowych, co u małych ras zdarza się często. Również do kąpieli maltańczyków należy stosować odpowiednie szampony, a po umyciu użyć odżywek- włosy maltańczyków „lubią” przesuszać się i łamać. Dlatego warto stosować preparaty do natłuszczania włosów, a zwłaszcza te z lanoliną. Stosowanie lanoliny może wydatnie przyczynić się do poprawienia gatunku szaty psa.

A co zrobić, gdy włosy naszego psa mają tendencje do rudych przebarwień? Takie włosy bardzo trudno jest doprowadzić do poprzedniego koloru, i jedyne co nam pozostaje to takie miejsca zabezpieczyć specjalnymi preparatami

Słabym punktem maltańczyków są zęby, które wcześnie pokrywają się kamieniem nazębnym, a to sprzyja stanom zapalnym dziąseł i wypadaniu zębów. Na rynku jest jednak tyle past i preparatów do czyszczenia zębów, że przy odrobinie uwagi z naszej strony zęby naszego psa można utrzymać w bardzo dobrym stanie.

Uszy maltańczyków są przykryte długim włosem i przez to źle wentylowane. Podczas spacerów na świeżym powietrzu do uszu często wpada wiele kurzu i brudu, który trzeba codziennie starannie usuwać, a uszy czyścić właściwym preparatem.

Trzeba także przeglądać całą sierść psiaka ze względu na możliwość zagnieżdżenia się pcheł i kleszczy, których bez starannej inspekcji po prostu nie widać.

maltanczyk

Kategoria: Bez kategorii | Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>